Sektörden Haberler

OpenShift Konteyner Platformu ve Dynatrace

4 Ekim 2021 Pazartesi


Kendi kendini yöneten OpenShift Konteyner Platformunuzun yüksek kullanılabilirliğini ve sağlığını sağlamak için kontrol düzleminize göz kulak olmak çok önemlidir.

Dynatrace şimdi, kendi kendini yöneten OpenShift Container Platform kurulumlarını çalıştırmayla ilgili zorluklarla karşılaşan ekiplere yardımcı olmak için iki yeni uzantı sunuyor.  OpenShift Kontrol Düzlemi uzantısı, OCP kontrol düzlemi bileşen durumlarına kısa bir genel bakış sunar ve tüm bileşenler için gerekli uyarıları içerir.  etcd for OpenShift uzantısı, etcd'nin sağlık durumunu ve performansını kontrol etmek için gereken tüm bilgileri size sağlayan, kullanıma hazır bir gösterge panosu içerir.

Birçok şirket, otomatik ölçeklendirme, kendi kendini iyileştirme, sürekli güncellemeler ve çok daha fazlası dahil olmak üzere sağladığı birçok avantaj için ana uygulama çalışma zamanı olarak Kubernetes'i benimsiyor.  Önemli bir sorun, platformu işleten ekiplerin, kümeleri üretim açısından güvenli bir şekilde ölçeklendirmekte ve işletmekte zorlanmasıdır.  Birçok büyük ölçekli ortam, Kubernetes dağıtım tercihleri olarak OpenShift Container Platform'u (OCP) kullanırken, platformda bulunan izleme sistemine rağmen ekipler genellikle akıllı gözlemlenebilirlikten ve merkezi uyarıdan yoksundur.  Bu, performans sorunlarına ve hatta kolayca önlenebilecek aksama sürelerine neden olur.

Kendi kendini yöneten OCP operatörleri için platformun kontrol düzleminin sağlığını ve performansını anlamak özellikle önemlidir.  Kontrol düzlemiyle ilgili sorunlar, platformu tahmin edilemez ve kontrol edilemez bir durumda bırakabilir.  Daha da kötüsü, bu kümelerde çalışan tüm uygulamaların uzun süre kapalı kalmasına neden olabilir ve bu da potansiyel olarak şirket için finansal kayıplara neden olabilir.

Bu gibi durumlardan kaçınmak için operasyon ekipleri, DIY ”Kendin Yap“ izleme çözümü oluşturmak için çoğu zaman birden fazla aracı bir araya getirir.  Çoğu zaman bu, sayısız çalışma saati gerektirir ve sıklıkla hafife alınan bir dizi devam eden bakım sorumluluğu ile birlikte gelir.  Bu yorucu yolda yürüyen ekipler, genellikle çok geç fark ederler, sonuçta acil olarak ihtiyaç duyulan bağlam ve entegre yetkilendirme sistemlerinden hala yoksundurlar.  Ayrıca, otomasyon ve yapay zeka olmadan, sistemin ilgili bölümlerindeki anormallikler arasındaki korelasyonları hala kaçırırken kendilerini DIY çözümlerinin sonsuz bakımında boğulurken buluyorlar.

Benzersiz Davis AI'mızla tüm uygulama altyapısında kullanıma hazır çözümler, otomasyon ve akıllı bağlam sağlamasıyla Dynatrace, artık kendi kendini yöneten OCP kurulumlarıyla ilgili zorluklarla karşılaşan ekiplere yardımcı olmak için iki yeni uzantı sunuyor.

Kontrol Paneli:

Teknik olarak konuşursak, OCP kontrol düzlemi, tüm kümeyi yönetmek için birlikte çalışan birkaç bileşen içerir.  Bu nedenle, her bileşenin işini kusursuz yapması son derece önemlidir.  Aşağıdaki bileşenler OCP kontrol düzlemini oluşturur:

  • API sunucusu: Diğer tüm bileşenlerin durumunu izler ve küme içindeki ve dışındaki iletişimle ilgilenir.
  •  Denetleyici Yöneticisi: Düğüm kullanılabilirliğini yönetmekten sorumlu düğüm denetleyicisi gibi denetleyicileri çalıştırır.
  •  Zamanlayıcı: Planlanmamış iş yüklerini uygun çalışan düğümlerine yerleştirir.
  • etcd: Tüm Kubernetes platformunun tüm durumlarını ve yapılandırmasını sürdürür.

Yeni piyasaya sürülen Dynatrace OpenShift Kontrol Düzlemi uzantısı, OCP kontrol düzlemi bileşen durumlarına kısa bir genel bakış sunar ve tüm bileşenler için gerekli uyarıları içerir.

Dahil edilen gösterge tablosu, satırlar halinde görüntülenen üç ana alana bölünmüştür.  İlk satır, küme hazırlığının yanı sıra ana, çalışan ve altyapı düğümlerinin sayısını gösterir.  İkinci satır, her bir kontrol düzlemi bileşeninin hazır örneklerinin sayısını gösterirken, son satırda ana düğümlerin kaynak kullanımı görüntülenir.

OCP kontrol düzlemi panosu:

Birden fazla panoya göz atmak için tüm gününüz yok.  Bu nedenle, yalnızca gerektiğinde gösterge panosuna dikkatinizi çeken önceden yapılandırılmış uyarıları da ekledik.  Uyarı listesi, kümenin ve bağımsız kontrol düzlemi bileşenlerinin hazır olma durumuna ilişkin uyarıları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir.  Elbette, bir gösterge tablosunda görüntülenen herhangi bir ölçüme dayalı olarak kendi özel uyarılarınızı da oluşturabilirsiniz.

etcd, OpenShift platformunun tüm durumunu sürdürdüğünden ve bu nedenle kontrol düzleminin beynini temsil ettiğinden, operatörler genellikle bu kritik bileşene özellikle dikkat ederler.  Bu nedenle, size bu bileşenle ilgili ayrıntılı bilgiler sağlayan ek bir uzantı yayınladık.  Dynatrace etcd for OpenShift uzantısı, etcd'nin sağlık durumunu ve performansını kontrol etmek için ihtiyacınız olan tüm bilgileri size sağlayan, kullanıma hazır bir pano içerir.  Pano, diğer şeylerin yanı sıra, istikrarlı bir lideri doğrulamanıza, mevcut RPC oranını kontrol etmenize ve Raft tekliflerinin mevcut durumunu araştırmanıza olanak tanır.


vb. gösterge tablosu

Elbette bu uzantı önceden yapılandırılmış uyarılarla birlikte gelir.  Örneğin, bir etcd kümesinin düzgün çalışması için kümeyi senkronize halde tutmakla ilgilenen bir lider olması gerekir.  Bu nedenle, kümenin herhangi bir üyesi liderini kaybettiğinde tetiklenen bir uyarı ekledik.

Ayrıca etcd'nin lideri yalnızca sorunlar ortaya çıktığında değiştirdiğini bilmek de güzel;  sık lider değişiklikleri, yaklaşan olası tehditlerin erken uyarısıdır.  Olası bir kesintiyi önleyebilmeniz için bu gibi durumları araştırmanızı sağlamak için, etcd for OpenShift uzantısı, aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi, sık lider değişiklikleri hakkında sizi bilgilendirir.


etcd lider değişikliği için sorun bildirimi

Eldeki sorunu gidermek için daha spesifik bilgilere hızla gitmek için sorun kartındaki kümeye veya iş yükü sayfalarına giden bağlantıları kullanın. Teknik olarak, her iki uzantı da Dynatrace'teki OpenMetrics'i (Prometheus biçimi) Kubernetes içindeki herhangi bir hizmetten veya bölmeden kazıma yeteneği üzerine kuruludur.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.SEKTÖRDEN HABERLER

Dynatrace, 2021 APM ‘Gartner Magic Quadrant’ Raporunda

Vizyon Bütünlüğü ve Başarılı Proje Gerçekleştirme Açısından En Yüksek ve En İleride Olarak Konumlandırılmıştır.

2020 Gartner Raporu

Dynatrace üst üste 10. kez lider. Gartner'ın 2020 APM Raporu Yayınlandı.

Perform Europe 2018

Perform Europe 2018 in Barcelona

Constantly innovating. 7 years a Gartner MQ leader.

Gartner recognizes Dynatrace as a leader for the 7th consecutive year in the 2016

Compuware - Yazılım Performans Mühendisliği

18 – 19 Şubat 2014 tarihlerinde Hollanda Amsterdam'da düzenlenen Yazılım Performans Yönetimi, Network Performans Yönetimi

"Network Performans" Eğitimi

31 Mart – 5 Nisan 2014 tarihlerinde Compuware-İngiltere - Maidenhead ofisinde, "Network Performans Yönetimi"