Şansınız, zamanınız ve müşterinizin sabrı varsa sorunların üstesinden gelmeye çalışabilirsiniz

Performans Ölçme ve Ölçeklendirme

Mühendislik ölçülebilen ve ölçeklenebilen metodolojilere çok yakın olduğu için ikna ediciliği ve ispatlalıyıcılığı güçlüdür. Ölçümlü değerleri ölçekleyerek hangi konumda olduğunuzu bilebilirsiniz. Ölçümlü değerleri kullanmıyorsanız projelerinizde gerçekleşecek sürprizlere hazırlıksız yakalanırsınız.

Şansınız, zamanınız ve müşterinizin sabrı varsa sorunların üstesinden gelmeye çalışabilirsiniz. Bunun için ise elinizde bir performans modelinizin olması gerekir. Performans modelinizin 3 ana bileşeni vardır.

  • Hedefleriniz,
  • Ölçümleriniz,
  • Ölçeklemeleriniz. 

Kendinize ait modeli oluşturduktan sonra “Ne Ölçeceğiz?” sorusunu yanıtlamamız gereklidir. Bellek, cpu, hatalar, süreler, disk I/O, network I/O gibi bileşenler ilk akla gelenlerdir. Performans iyileştirme tekrarlamalı bir süreçtir. İyileştirme yaptıklarınızın sonuçlarını/faydalarını görmek için testlerinizi tekrarlamalı ve ölçmelisiniz. Bu süreç, performans bileşenleriniz ile sonuçlarınız örtüşünceye veya kod optimizasyonu, tasarım değişikliği veya alternatif bir yönteme başvuruncaya kadar sürmelidir. Anahtar senaryolarınızı oluşturunuz. Performans senaryoları, önceliklerinizi ve çeşitli değerlere ait çalışma yükünüzü tanımlar. Anahtar senaryolarınız için iyi tanımlanmış performans bileşenleriniz ile nereye odaklanmanız gerektiğini ve tekrarlı süreci ne zaman tamamlayacağınızı bilirsiniz. Performans iyileştirme disiplininden kopmamalısınız, sistemden uzak az fayda getirecek çalışmalardan vazgeçmelisiniz. Performans bileşenleriniz ile net olarak çalışmayacak teknik özellikleri proje dışı bırakmak için tereddüt etmeyiniz. Gerçekleştirdiğiniz çözümlerin size ve müşterinize olan maliyetleri bilin.

Geç kalmanız olumsuz sonuçların başlangıç noktasıdır.

Ölçmek için performans bileşenlerinizi belirleyin.

Performans bileşenleri yanıt süresi, kaynak kullanımı, kullanıcı kapasiteniz, veri hacminiz, hareket hacminiz gibi verileriniz olabilir. Gerçekleştirdiğiniz yazılım, ölçerek elde ettiğiniz performans bileşen değerleriniz ile hedef değerleriniz arasında farklılık gösteriyorsa söylenecek tek şey vardır; “Projeniz başarısız olmuştur.” Performans bileşenleriniz olmadan performansınızın ne kadar iyi olduğunu bilemezsiniz. Çok az veya çok fazla efor harcayarak performansınızı arttırabilirisiniz. Gereksiz yere çok karmaşılık tasarımlar tasarlayabilir veya aşırı basit bir yaklaşım ile yapıyı kolaylıkla birbirine bağlayabilirisiniz. Veya hiç performans iyileştirilmesi yapılamayacak ve daha önce kullanılmamış  ilginç güvenlik yöntemlerine başvurabilirsiniz. Kısacası, karmaşık tasarım veya ihtiyaç duyulmayan teknolojik yaklaşımları kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Aksi takdirde bir noktadan sonra kendinizi iyi mühendislik kararları almaktan uzak, zayıf bir durumda bulabilirsiniz.

Performans ve ölçeklenebilirlik kalitenin ana özellikleridir. Eğer ITIL veya CMMI gibi yazılım süreçleriyle çalışıyorsanız performansı güvenlik, kullanılabilirlik,  bütünlük, yönetilebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve sürdürülebilirlik gibi diğer kalite özellikleriyle birlikte iyi dengelemelisiniz.

Sonuç olarak; yazılım performans modeline sahip olmanız, ölçmeniz, ölçeklemeniz ve bunu tekrarlamanız sizi projenizi de olumlu bir noktaya getirecektir.

SEKTÖRDEN HABERLER

Dynatrace, 2022 APM Gartner Magic Quadrant Raporunda Zirvede!

Dynatrace, zirvedeki yerini koruyarak 2022 yılında da liderliği bırakmadı!

Dynatrace, 2021 APM ‘Gartner Magic Quadrant’ Raporunda

Vizyon Bütünlüğü ve Başarılı Proje Gerçekleştirme Açısından En Yüksek ve En İleride Olarak Konumlandırılmıştır.

2020 Gartner Raporu

Dynatrace üst üste 10. kez lider. Gartner'ın 2020 APM Raporu Yayınlandı.

Perform Europe 2018

Perform Europe 2018 in Barcelona

Constantly innovating. 7 years a Gartner MQ leader.

Gartner recognizes Dynatrace as a leader for the 7th consecutive year in the 2016

Compuware - Yazılım Performans Mühendisliği

18 – 19 Şubat 2014 tarihlerinde Hollanda Amsterdam'da düzenlenen Yazılım Performans Yönetimi, Network Performans Yönetimi