Sektörden Haberler

Windows Sunucular, Tam Gözlemlenebilirlik ve WMI

11 Ekim 2021 PazartesiDynatrace ile artık yalnızca birkaç tıklamayla Windows ana bilgisayarlarını ve Active Directory veya Microsoft Exchange gibi Windows tabanlı hizmetleri izleyebilirsiniz.  Özel varlıklar, ölçümler ve uyarılarla ana bilgisayarlarınızın ve hizmetlerinizin sürekli izlenmesi için ilgili tüm verileri bir aracı yüklemeye gerek kalmadan toplayabilirsiniz.  Bu, izlenecek yeni ana bilgisayarların ve hizmetlerin yapılandırma sürecini hızlandırır ve her zamankinden daha kolay hale getirir.

Yeni yayınlanan Dynatrace Extensions 2.0, metrik ve olay verilerini Dynatrace'e kolay ve hızlı bir şekilde göndermenize ve bunları panolarda, uyarılarda ve yapılandırmalarda kullanmanıza olanak tanır.  Yeni uzantı çerçevesi tarafından sağlanan otomasyon özellikleri yelpazesi, modern kurumsal ölçeklenebilirlik gereksinimlerini karşılar ve Dynatrace'in ortamınızın izleme ihtiyaçlarını hızla karşılamasını sağlar.

Windows Yönetim Araçları (WMI).  WMI, Windows tabanlı işletim sistemlerinde yönetim verileri ve işlemleri için altyapıdır.  Extensions 2.0, Windows ortamlarına ilişkin öngörüler elde etmek için geniş bir dizi yeteneği ortaya çıkarmak için WMI protokolünü kullanır.  Enstrümantasyon, tüm Windows tabanlı uygulamalar için analitik verileri ortaya çıkarmak için bile kullanılabilir.

Yeni uzak Windows ana bilgisayar izleme uzantısı şunları sağlar:

  •  OneAgent ve aracısız izleme için WMI Veri Kaynağı yapılandırması
  • Topoloji tanımı ve varlık çıkarma kuralları
  •  Pano şablonları
  •  Birleşik analiz

Windows ana bilgisayarlarının aracısız izlenmesi:

Sürekli büyüyen Microsoft Windows sistemleri ve WMI aracılığıyla durum bilgilerini ve analitik verileri açığa çıkaran özel yazılımlarla, bu tür bilgileri ayarlanabilir ve yeniden kullanılabilir hale getirmek için özelleştirilebilir uzantılara ihtiyaç vardır.

Tipik olarak, Dynatrace OneAgent, izlenen ana bilgisayarların sağlığını ve performansını izlemek için gereken tüm verileri toplamak ve sağlamak için kullanılır. Yeni yayınlanan uzak Windows ana bilgisayar izleme uzantısı, herhangi bir aracıya olan ihtiyacı atlayarak Windows ana bilgisayarlarından veri toplamak için WMI'den yararlanır.  Bu, OneAgent yüklenerek kullanılabilen Windows ana bilgisayarlarına aynı şeffaflığı ve görünürlüğü sağlarken aracısız, uzaktan izleme sağlar. 

İzlenen tüm uzak Windows ana bilgisayarları şunları ortaya çıkarır:

  •  CPU ve bellek kullanım eğilimleri
  •  I/O işlemleri ve disk kullanım eğilimleri
  •  Ağ arayüzü ve trafik istatistikleri
  •  Çalışan işlemlerin ve ağ hizmetinin ayrıntıları

 
Bu veriler, Windows Server 2003+ ana bilgisayarlarını ve ATM'ler gibi bazı eski Windows XP ana bilgisayarlarını izlemek için kullanılabilir.


Uzak bir Windows ana bilgisayarı için birleşik analiz sayfası:

WMI ayrıca Windows tabanlı uygulamalar için enstrümantasyon sağlar.  Uygulama sağlayıcıları, uygulamalarının performansı ve durumuyla ilgili ayrıntıları ortaya çıkarmak için bunu kullanabilir.  Çoğu Microsoft aracı, uygulaması ve sunucu yazılımı, performans verileri ve ek ölçümler sağlamak için zaten WMI kullanmaktadır.

Bu bilgiler, izlenen Windows ana bilgisayarlarında çalışan Active Directory hizmetleri (DNS, DHCP, DFS) veya Microsoft Exchange gibi hizmetlere görünürlüğü genişletmek için OneAgent yetenekleriyle birlikte de kullanılabilir.

Açıklıkları ve esneklikleri ile tüm uzantılar, özel gereksinimlerinize kolayca uyarlanabilir ve hatta gerekirse yeni uzantılara dönüştürülebilir.


Active Directory DNS hizmeti analiz sayfası

Ayrıca, Active Directory etki alanında çalışan DNS ve DHCP hizmetleri izlenerek olası güvenlik ihlalleri belirlenebilir.  Ayrıca, WMI olaylarından daha fazla bilgi ekleyerek, bu tür ihlallerin temel nedenleri hakkında teşhis ve uyarı almak için ihtiyacınız olan tüm ayrıntıları Dynatrace’in önümüzdeki sürümlerinde etkin olacaktır.

Veri toplama ve metrik meta veriler:

Yeni uzantılar, metrikleri ve ilgili boyutları Dynatrace'e aktarmak için gereken tüm ayrıntıları toplayarak daha ayrıntılı analizlere olanak tanır.  WMI durumunda, sorgular ve yanıtlarının dönüştürülmesi, verileri Dynatrace içinde metrik olarak kullanılabilir hale getirir.


Toplanan her metrik için ek özellikler toplanır, bu da onları bulmayı veya amaçlarını açıklamayı kolaylaştırır.

Topoloji tanımı:

Metrikler tek başına yeterli değildir;  metriklerin nereden geldiği ve ortamınıza nasıl uydukları hakkındaki bilgiler, metrikleri anlaşılır kılar.  Bir metriğin bağlamı, genellikle metrik değerinin kendisi kadar anlam ifade eder.  Ortamlar daha karmaşık hale geldikçe, kutudan çıkar çıkmaz topoloji tanımı kurallarını modellemeye ve özelleştirmeye büyük ihtiyaç duyuyoruz.  Bildirime dayalı topoloji tanımları, Dynatrace'in herhangi bir varlık kombinasyonunu ve bunların ilişkilerini modellemesine olanak tanır.  Uzantılar bildirimsel topoloji tanımlarını tutabilir, bu da topolojinizi daha erişilebilir ve anlaşılmasını kolaylaştırır.

Dynatrace'deki topolojik model yalnızca bağımlılıkları anlamayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda Davis AI nedensellik motorunun rapor edilen olayları ilişkilendirmesine izin vererek daha eksiksiz ve odaklanmış sorun tespiti, kök neden analizi ve çözüm sağlar.

Uyarı kuralları:

Dynatrace Davis AI ile; metrik anormallikler otomatik olarak algılanabilir veya statik bir eşik kullanılarak yapılandırılabilir.  Bir Dynatrace 2.0 uzantısı, amaçlarınıza en uygun ne olursa olsun, hem statik hem de otomatik olarak algılanan eşik değer tanımlarını destekler.


Ana bilgisayar gözlemlenebilirlik uyarı kuralları

Gösterge tabloları ve analiz:

Yapılandırılabilir panolar genellikle proaktif durum kontrolleri veya performans analizi için bir başlangıç noktasıdır.  Dynatrace uzantıları, izlenen teknolojinin durumuna net bir genel bakışla başlayabilmeniz ve ardından daha fazla ayrıntı almak için daha fazla gezinebilmeniz için özel olarak oluşturulmuş panolar sağlar.


Uzak Windows ana bilgisayar izleme panosu

Birleşik analiz sayfaları, Dynatrace genelinde tutarlı bir görünüm ve his sağlarken özelleştirmeye olanak tanır.  Yukarıdaki ekran görüntülerinden, uzak Windows ana bilgisayarlarının analiz sayfalarının Dynatrace'deki diğer analiz sayfalarına çok benzediğini fark etmiş olabilirsiniz.  Bunlar artık izlenen bir teknolojinin özel ihtiyaçlarına göre ayarlanabilirken, aynı zamanda analiz sayfalarına yönelik birleşik yaklaşımımız sayesinde yeni teknolojiler için öğrenme eğrisini azaltır.  Birleşik analize geçiş yeni başladı ve aşamalar halinde sunulmaya devam edecek. 

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.
 SEKTÖRDEN HABERLER

Dynatrace, 2021 APM ‘Gartner Magic Quadrant’ Raporunda

Vizyon Bütünlüğü ve Başarılı Proje Gerçekleştirme Açısından En Yüksek ve En İleride Olarak Konumlandırılmıştır.

2020 Gartner Raporu

Dynatrace üst üste 10. kez lider. Gartner'ın 2020 APM Raporu Yayınlandı.

Perform Europe 2018

Perform Europe 2018 in Barcelona

Constantly innovating. 7 years a Gartner MQ leader.

Gartner recognizes Dynatrace as a leader for the 7th consecutive year in the 2016

Compuware - Yazılım Performans Mühendisliği

18 – 19 Şubat 2014 tarihlerinde Hollanda Amsterdam'da düzenlenen Yazılım Performans Yönetimi, Network Performans Yönetimi

"Network Performans" Eğitimi

31 Mart – 5 Nisan 2014 tarihlerinde Compuware-İngiltere - Maidenhead ofisinde, "Network Performans Yönetimi"