Sektörden Haberler

RPA (Robotic Process Automation-Robotik Süreç Otomasyonu) ve BotFarm'ları İzlemek İçin Dynatrace'i Kullanma

28 Kasım 2021 Pazar


Kurumlar işlemlerini otomatikleştirmek için RPA kullanımı yaygınlaşıyor fakat çoğu kuruluş bu RPA platformlarının getireceği karmaşıklığa hazırlıksız.

Robotik Süreç Otomasyonu Nedir?

Robotik Süreç Otomasyonu, hemen hemen her görevi otomatikleştirmek ve yürütmek için kullanılan yazılım otomasyonudur.

RPA'yı bir kuruluşa dahil etmek, aşağıdakiler gibi zorlukları beraberinde getirir:

  1. Otomasyon yatırımınızı nasıl koruyorsunuz?
  2. Robotlarınızın kullanılabilir olduğundan ve doğru şekilde çalıştığından nasıl emin olur ve yönetirsiniz?
  3. Bir şeyler ters gittiğinde, soruna neyin neden olduğunu nasıl anlarsınız?
  4. Sorunları teşhis ederken bir robotu diğerinden nasıl ayırt edersiniz?
  5. İşler ters gittiğinde robot otomasyonunuzun düzeltmesini nasıl otomatikleştirirsiniz?

Gördüğünüz gibi, yalnızca RPA dağıtımlarınızı yönetmeye ve izlemeye çalışırken RPA'nın avantajlarını hızla ve kolayca kaybedebilirsiniz.

RPA robotları sihirli şeyler değildir, genellikle sunucularda çalışan yazılım süreçleridir (ancak istemci makinelerde de çalışabilirler).  Yazılım süreçleri herhangi bir şekilde yazılabilir, ancak endüstri, bulutta kapsayıcı olarak kolayca dağıtılabilen teknolojilere yönelmektedir.  Automation Anywhere, bu dağıtımları BotFarms olarak adlandırır.

BotFarms, on binlerce otomasyon komut dosyası yürüten binlerce olmasa da yüzlerce bota sahip olabilir.  Bu yüzden geleneksel izleme, bulutta devreye alınan dinamik BotFarm'ların izlenmesine ayak uyduramamaktadır.

Dynatrace ile RPA Dağıtımları nasıl izlenir?

Örnek bir çalışma için, IBM tarafından paketlenmiş bir dağıtımdan Amazon AWS'de çalışan bir EC2 bulut sunucusuna Automation Anywhere'i devreye alındığını düşünelim.  Automation Anywhere, RPA İstemcileri ve Sunucusu için .NET tabanlı bir yaklaşım kullanır.

Dynatrace, Automation Anywhere sunucusunu ve istemcilerini otomatik olarak algılar.  Aşağıda, Dynatrace'in RPA Sunucuları ve İstemciler arasındaki ilişkileri ve bağımlılıkları nasıl otomatik olarak algıladığını ve eşlediğini gösteren SmartScape adlı bir görünüm bulunmaktadır.

Herhangi bir ek yapılandırma olmadan Dynatrace, RPA İstemcileri ve Sunucular arasındaki her işlemi otomatik olarak yakalamaya ve temellendirmeye başlar.

RPA Dağıtımlarınızda kullanılan teknolojiden bağımsız olarak, Dynatrace bu RPA teknolojilerini otomatik olarak tanımlayacaktır.

RPA Teknolojisine genel bakış

Aşağıda, Dynatrace'in bir Ana Bilgisayarı ve üzerinde çalışan tüm işlemleri nasıl görüntüleyebileceğini gösteren bir görünüm bulunmaktadır.  RPA dağıtımlarını izlemenin zorluğunun bir kısmı, diğer robotlara kıyasla bir robotun (RPA istemcisi) nereden sorumlu olduğunu anlamak olacaktır.  Dynatrace, RPA Ana Bilgisayarlarına, İşlemlere, Kapsayıcılara ve Hizmetlere "etiketler" uygulayarak bunu yönetmeyi kolaylaştırır.  Bu etiketler, tür robotları ve robotların ne yaptığını ayırt etmenize ve düzenlemenize olanak tanır.

Aşağıda, robotları kontrol etmek için kullanılan bir RPA web hizmetini gösteren bir ekran görüntüsü verilmiştir.  Buradan Dynatrace, performans darboğazı ile ilişkilendirilebilecek performans noktaları otomatik olarak gösterecektir.

Bu hizmet için Dynatrace, uzak robotlardan kendisine yapılan her dinamik talebi yakalar.  Bu istekler, hangilerinin en yavaş olduğunu belirtmek için otomatik olarak sıralanır.

Robotlar (RPA istemcileri) söz konusu olduğunda, Dynatrace onların nasıl davrandıklarını da görebilir.

Aşağıda, Automation Anywhere istemci sürecini gösteren bir ekran görüntüsü bulunmaktadır.  Bu, otomasyon talimatlarını yürütecek olan ”uzak robot” olan sürecidir.

Dynatrace, robot sürecinin sağlığını izleyebilir ve birçok teknoloji (.NET, Java, NGINX, Node.JS, vb. gibi) için bu süreçte çalıştırılan yöntemlere görünürlük bile sağlayabilir.

Aşağıda, Dynatrace'in istemci ve sunucu işlemleri için "Yanıt Süresi Etkin Noktalarını" nasıl tanımlayabileceğini gösteren bir görünüm bulunmaktadır.  Bu, yöntem bağımsız değişkenlerini, veritabanı çağrılarını ve hizmet isteklerini içerebilir.

Dynatrace hem RPA İstemcisi hem de Sunucu tarafında RPA işlemlerini keşfedip temel almakla kalmaz, aynı zamanda Dynatrace ayrıca aşağıda gösterildiği gibi RPA İstemcilerinden ve RPS Sunucularından oluşturulan günlük dosyalarına ilişkin görünürlük elde edebilir.

Günlük Dosyası analizi, RPA dağıtımlarını izlemenin önemli bir parçasıdır.  Çoğu durumda kritik bilgiler uzaktaki robotlardan üretilecektir.  Bir robot belirli bir koşul oluşturduğunda Slack veya Pager Duty gibi ChatOP araçları aracılığıyla otomatik olarak bilgilendirilebilmek çok önemli bir yetenektir.  Aşağıda, Dynatrace'in ELK gibi karmaşık bir günlük dosyası izleme çözümü kullanmak zorunda kalmadan RPA istemcileri ve sunucuları tarafından oluşturulan günlük dosyalarının içinde nasıl sorgulayabildiğinin görünümü verilmiştir.

RPA Dağıtımlarını İzlemek için Dynatrace Kullanmanın Yararları.

Gördüğümüz gibi, Dynatrace otomatik olarak bir RPA dağıtımı hakkında muazzam miktarda veri yakalar.  Bir BotFarm içindeki büyümeyi otomatik olarak algılayabilir ve yaptıkları her robotu ve isteği takip edebilir.  Bu blogda daha önce vurguladığımız orijinal zorluklara atıfta bulunursak, Dynatrace'in herhangi bir RPA dağıtımının temel bir bileşeni haline geldiği yer burasıdır.

Dynatrace, bir BotFarm'ın varlık modelini otomatik olarak oluşturmak için deterministik Yapay Zeka kullanır ve ardından son kullanıcıları veya RPA İstemcileri tarafından yapılan hizmet çağrılarını etkileyebilecek anormallikleri aramak ve işlemleri otomatik olarak temel almak için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır.

Örneğin; RPA dağıtımında kullanılan SQL Server veri tabanının kapandığını düşünelim.  Bunu, Dynatrace'in bir RPA BotFarm'da meydana gelebilecek bir sorun konusunda bir kuruluşu nasıl uyaracağını görmek için örneklendirebiliriz.

Bu sorunun ayrıntılarına dayanarak bir kuruluş bu bildirimi şu amaçlarla kullanabilir:

  1. Slack veya PagerDuty gibi ChatOPs kanallarına gönderilebilecek uyarılar oluşturun.
  2. ServiceNow veya JIRA'da hizmet biletleri oluşturun.
  3.  Soruna tepki vermek için Chef, Puppet, Ansible komut dosyaları veya Bulut derleme paketlerini yönlendirmek için bir otomasyon olayını tetikleyin (Belleği ayarlayın, bir hizmeti yeniden başlatın, yeni bir hizmet dağıtın, vb.)

Dynatrace Problem ayrıntıları, problemin kapsamı ve yapılan otomatik analizin derinliği hakkında fikir verebilir.  Bu, dahili kaynakları, geçici olarak RPA dağıtımlarıyla ilgili sorunları yönetme zorunluluğundan kurtarır.

Dynatrace, algıladığı sorunlara tam yığın görünürlüğü ile, RPA dağıtımını etkileyen sorunların temel nedenini otomatik olarak sağlar.  RPA Dağıtımları ve BotFarms, robotların sürekli olarak otomasyon rutinlerini yürütmesini sağlamak için veritabanı hizmetlerine güvenecek.  Aşağıda, Dynatrace'in robot istemciler tarafından yapılan belirli SQL isteklerine ilişkin görünürlüğü nasıl sağladığı gösterilmektedir.  Bu, sorunlu bir veritabanı çağrısından hangi RPA hizmetlerinin ve robotların etkilendiğini görmek için geriye dönük izleme yapabilmeyi içerir.

Dynatrace, RPA Dağıtımlarıma nasıl dahil edilir?

Dynatrace, RPA dağıtımlarının ve BotFarm'ların performans yönetimini otomatikleştirir.  Ekiplerinizi RPA dağıtımlarını yönetme zorunluluğundan kurtarır ve kuruluşunuzun Robot Süreç Otomasyonu projelerine yaptıkları yatırımı optimize etmesini sağlar.

Dynatrace'in ana bilgisayarlarda ve bulut ortamlarında devreye alınması son derecede kolaydır.  Çünkü her şey tam otomatiktir ve dağıtıldıktan sonra, RPA sunucularınızı ve istemcilerinizi algılamak için ek yapılandırma gerektirmez. 

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.SEKTÖRDEN HABERLER

Dynatrace, 2021 APM ‘Gartner Magic Quadrant’ Raporunda

Vizyon Bütünlüğü ve Başarılı Proje Gerçekleştirme Açısından En Yüksek ve En İleride Olarak Konumlandırılmıştır.

2020 Gartner Raporu

Dynatrace üst üste 10. kez lider. Gartner'ın 2020 APM Raporu Yayınlandı.

Perform Europe 2018

Perform Europe 2018 in Barcelona

Constantly innovating. 7 years a Gartner MQ leader.

Gartner recognizes Dynatrace as a leader for the 7th consecutive year in the 2016

Compuware - Yazılım Performans Mühendisliği

18 – 19 Şubat 2014 tarihlerinde Hollanda Amsterdam'da düzenlenen Yazılım Performans Yönetimi, Network Performans Yönetimi

"Network Performans" Eğitimi

31 Mart – 5 Nisan 2014 tarihlerinde Compuware-İngiltere - Maidenhead ofisinde, "Network Performans Yönetimi"